Ένα βιβλίο176 σελίδων με 19 λογοτεχνικά έργα από 19 χώρες: Αλβανία, Αυστρία, Βέλγιο, Βολιβία, Γαλλία, Ελλάδα, Ιαπωνία, Ινδία, Ιράν, Ιρλανδία, Καναδάς, Κύπρος, Λιθουανία, Παναμάς, Περού, Πολωνία, Ρωσία, Σλοβενία, Φινλανδία. Αν και ο συντάξας το οπισθόφυλλο ισχυρίζεται πως πρόκειται για κορυφαίους συγγραφείς, η ταπεινή μου γνώμη είναι πως πρόκειται για ένα νορμάλ (δεν λέω μέτριο, επειδή ακούγεται χειρότερο από ό,τι σημαίνει: όχι κακό) βιβλίο με το οποίο αν μη τι άλλο θα περάσετε ευχάριστα την ώρα σας. Το πήρα για τις καλοκαιρινές μου διακοπές και δεν το μετάνιωσα. Στοιχεία του βιβλίου: Τίτλος πρωτότυπου: Stories from across the globe, μετάφραση: Εύα Καλισκαμη, έκδοση του 2005 |