Όσο μεγαλώνεις, λένε (και το επιβεβαιώνω) τα χοντρά βιβλία σε έλκουν και λιγότερο. Βαριέσαι, νυστάζεις,...
Με αυτό το βιβλίο δεν μου συνέβη κάτι τέτοιο. Το διάβασα με περίσσιο ενδιαφέρον. Δεν είναι άλλωστε τυχαίο ότι έχει κάνει τόσες ανατυπώσεις (και όχι "εκδόσεις" όπως λανθασμένα γράφει το Μεταίχμιο στο εξώφυλλο).
Μυθοπλασία για την εξιστόρηση της ζωής τεσσάρων φίλων - τάχα μου- στην πραγματικότητα είναι η εξιστόρηση της ζωής όλων μας, λίγο - πολύ.
Δεν ξέρω γιατί, αλλά μου θύμισε λίγο το "Η νόσος του Πόρτνόυ". Δηλαδή ξέρω γιατί, αλλά δεν θα το αναλύσω εδώ επειδή είναι πολύ τραβηγμένο και θα χαθούμε.
Καλή μετάφραση.
900 σελίδες
Το αγόρασα 18 ευρώ.
|