Είμαι νηπιαγωγός και το μόνιμό μου άγχος είναι να βρω κάτι ΣΩΣΤΟ για να απασχολήσω τα παιδιά.
Μεγάλο μέρος του χρόνου μου, αλλά και του μισθού μου, πάει στην αναζήτηση καλών εκπαιδευτικών βιβλίων.
Όταν λέω σωστό βιβλίο, εννοώ να περνάει τα σωστά μηνύματα στα παιδιά, έτσι ώστε να διαπλάσουμε καλούς χαρακτήρες για την κοινωνία.
Το Θεραπευτικά Παραμύθιοα - Δημιουργική Απασχόληση το ξέρω ήδη από τα προηγούμενα τεύχη του και επειδή έμεινα ευχαριστημένη, ιδιαίτερα με τη θετική επίδραση που έχουν στα παιδιά, πήρα και αυτό, το πέμπτο.
Εκ πρώτης όψεως μοιάζει να είναι ένα βιβλίο με χρωμοσελίδες. Όμως αν δεις τη συγγραφέα που είναι η ψυχολόγος Νένα Γεωργιάδου (έχω παρακολουθήσει σεμινάριά της) καταλαβαίνεις αμέσως ότι πρόκειται για κάτι πολύ παραπάνω. Αν μάλιστα έχεις διαβάσει το βιβλίο της "Θεραπευτικά Παραμύθια" συνειδητοποιείς ότι κρατάς στα χέρια σου ένα μικρό διαμάντι.
Το βιβλίο αυτό, όπως και τα υπόλοιπα της σειράς, που τα έχω δουλέψει στην τάξη, περιέχει δύο θεραπευτικά παραμύθια σε διπλή μορφή: σε κείμενο και σε χρωμοσελίδες. Έτσι μπορούμε να διαβάσουμε το παραμύθι στα παιδιά και μετά να φωτοτυπήσουμε νόμιμα τις χρωμοσελίδες και να τις δώσουμε στα παιδιά.
Τονίζω το νόμιμα επειδή συνήθως τα βιβλία που επιτρέπουν τη φωτοτυπία των σελίδων τους έχουν κάτι τρελές τιμές στον ουρανό. Εδώ, όμως έχουμε να κάνουμε με ένα βιβλίο των 8 ευρώ, που στα περισσότερα βιβλιοπωλεία το βρίσκεις με 7,20 και στα εκπτωτικά μέχρι και με 5,50 ευρώ!
|