Λένε ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
Για τον αυτισμό δεν ξέρεις τίποτα ή χειρότερα ξέρεις λάθος πράγματα ...μέχρι που να σου χτυπήσει την πόρτα.
Τα παιδιά έχουν μια ιδιαίτερη ικανότητα να αντιλαμβάνονται μέσα από τη γλώσσα του σώματος συναισθήματα. Δίνουν σημασία στο τόνο της φωνής, στις εκφράσεις προσώπου, στο πώς κουνάς τα χέρια, πώς αναπνέεις, στην ταχύτητα που μιλάς, στην ταχύτητα που κινείσαι, στις λέξεις που λες και σε πολλά άλλα...
Είναι ολοφάνερο ότι η συγγραφέας έχει τεράστια εμπειρία στο θέμα "αυτιστικό παιδί". Το βιβλίο αυτό μου άλλαξε τη ζωή, ως μητέρα αυτιστικού παιδού είμαι βαθιά υπόχρεη και στη συγγραφέα και σε όλους όσοι συνέβαλαν στο να έρθει στα χέρια μου.
Μαρία Τζ.
|