Μια αληθινή κατάθεση ψυχής που με συγκλόνησε, με συγκίνησε και με έκανε να αναρωτηθώ για πολλά πράγματα. Το βιβλίο αυτό περιλαμβάνει αυτούσιες τις πραγματικές σημειώσεις από το ημερολόγιο ενός νευρωτικού. Το ότι είναι αληθινή ιστορία ή, καλύτερα, αληθινές σημειώσεις ενός πραγματικά πονεμένου ανθρώπου κυριολεκτικά με ταρακουνά. Βλέπεις ο περισσότερος κόσμος συμπονά μόνο τους σωματικά ανάπηρους. Αν είσαι τυφλός - κουτσός - παράλυτος τότε αξίζεις την συμπόνια μας. Αφού βλέπεις - περπατάς τότε τι παραπονιέσαι; Το να είσαι επί μισό αιώνα, σχεδόν, νευρωτικός δεν είναι μικρό πράγμα.
Γ. Χ. |