Από καφετζούδες και αστρολόγους η κονωνία μας (και η TV) είναι γεμάτη. Είπα κι εγώ, λοιπόν, να πάρω ένα βιβλίο που να μιλάει σοβαρά για τα όνειρα, άλλο από την Ψυχανάλυση των ονείρων του Σ. Φρόυντ. Ο τίτλος της συγγραφέως με οδήγησε στην αγορά. Δρ καθηγήτρια Συμβουλευτικής Ψυχολογίας. Αν και το "συμβουλευτική" με υποψίασε λίγο καθώς είναι όρος που στην Ελλάδα τον χρησιμοποιούν συνήθως οι μη ψυχολόγοι. Όπως και να έχει το βιβλίο βγήκε πολύ καλό, χρήσιμο και "εύπεπτο". Θα προτιμούσα να μην υπήρχε ο "ονειροκρίτης" - "καζαμίας" στο μέσο του βιβλίου αλλά τι να κάνουμε που υπάρχει; Σίγουρα είναι από τα βιβλία που προτείνω για να διαβάσει κάποιος. ’λλωστε υπάρχουν τόσα λίγα βιβλία για τα όνειρα που να αγγίζουν και την επιστημονική πλευρά του ονείρου. ΑΣΧΕΤΟ: γιατί όλες οι αστρολόγοι είναι τετράπαχες σαν ντουλάπες βεράντας; Σ.Σ. (Νέα Μάκρη) Στοιχεία βιβλίου: έκδοση 2007, 136 σελίδες, τιμή 12€, Επιστημονική Επιμέλεια: Βαγγέλης Συκιώτης |