Είμαι φαν της Διβάνη, το ομολογώ. Πήρα το βιβλίο όταν το είδα φάτσα κάρτα σε ένα βιβλιοπωλείο. Δεν το ξεφύλλισα, δεν είδα τιμή, δεν διάβασα καμία κριτική. Απλά άπλωσα το χέρι μου, το πήρα και πήγα στο ταμείο.
Δεν το μετάνιωσα στο ελάχιστο, καθώς είναι γραμμένο σε μικρές ιστορίες που διαβάζονται εύκολα. Με ταξίδεψε και με έφερε πιο κοντά στη Διβάνη, καθώς περιέχει στοιχεία από την καθημερινότητα της. Οι περισσότεροι που διαβάζουμε και έχουμε αγαπημένους συγγραφείς θέλουμε να ξέρουμε λεπτομέρειες για τη ζωή τους. Όχι κουτσομπολίστικα, αλλά επειδή τους νιώθουμε δικούς μας ανθρώπους και θέλουμε να τους γνωρίσουμε καλύτερα.
Θα το χαρακτήριζα πολύ καλό το βιβλίο.
Κ.Α. |