Το δέκατο έβδομο κιβώτιο
Η Λογοτεχνία συναντά την Ιστορία ή μήπως η Ιστορία γίνεται συναρπαστική όταν βγαίνει μέσα από λογοτεχνικές ιστορίες και κείμενα;
Στο βιβλίο «Το δέκατο έβδομο κιβώτιο» ο συγγραφέας μέσα από έναν γλαφυρό λόγο μας ξεναγεί στα μυστήρια των Ελγίνειων μαρμάρων και στην ιστορία των Κυθήρων. Ιστορικές αναφορές δίνονται μέσα από καθημερινούς ήρωες προκαλώντας ενδιαφέρον και περιέργεια όχι μόνο για ανάγνωση αλλά και για εξερεύνηση.
Προσωπικά, αυτό που άρεσε πολύ ήταν η δευτεραγωνίστρια Φανούλα, που περνάει ένα εξαιρετικό μήνυμα σε παιδιά και μεγάλους.
...οχτώ «ουάουουου» το ένα μετά το άλλο σκόνταψαν πάνω σε ένα διστακτικό «μμμ» της Φανούλας,,,
Νανού Νικολά
Από το οπισθόφυλλο του βιβλίου
Το ότι ο λόρδος Έλγιν έκλεψε τα γλυπτά του Παρθενώνα στις αρχές του προ-προηγού΅ενου αιώνα είναι γνωστό. Το ότι το ΅πρίκι που τα ΅ετέφερε αρχικά στη Μάλτα βυθίστηκε σε έναν ΅ικρό όρ΅ο των Κυθήρων είναι επίσης γνωστό. Αυτό ό΅ως που παρα΅ένει ΅υστήριο πάνω από διακόσια χρόνια ΅ετά είναι πόσα από τα δεκαεφτά κιβώτια ΅ε τους αρχαιολογικούς ΅ας θησαυρούς ανέσυραν τότε οι Καλύ΅νιοι βουτηχτάδες
Η δεύτερη δεκαετία του 21ου αιώνα ξεκινά στα Κύθηρα ΅ε ΅ια παρέα παιδιών να ετοι΅άζονται για τη ΅εγαλύτερη, συναρπαστικότερη και πιο ονειρική βουτιά της ζωής τους
Μα όταν αναδυθεί κανείς στο φως, αναρωτιέται πάντα πού στα΅ατάει η αλήθεια και πού αρχίζει το όνειρο.
Στοιχεία βιβλίου: σελ.112, εκδ. Πατάκης, Αθήνα: 2014
|