Το βιβλίο αυτό έχει είναι σαν τον αρχαίο Ρωμαίο Θεό. Έχει δύο πρόσωπα. Ένα καλό και ένα ...βαρετό. Το καλό είναι το πρώτο μισό στο οποίο υπάρχει η "απομαγνητοφώνηση" (μάλλον απομαγνητοσκόπηση) μερικών "περιπτώσεων" από αυτές που παρουσιάστηκαν στην εκπομπή της Ανίτας Πάνια "Παρατράγουδα". Ναρκομανείς, μάνες που παράτησαν τα παιδιά τους, αιμομίκτες και διάφοροι συνδυασμοί όλων αυτών λεν τον πόνο τους (με λίγη παραπάνω σάλτσα φυσικά - αφού έτσι το απαιτεί η τηλεοπτική αρένα) με απώτερο σκοπό να αρπάξουν από 1.000 έως 2.500 ευρώπουλα από την εκπομπή. Κανείς δεν ξέρει, άλλωστε, αν όλα αυτά που λένε είναι αλήθεια ή αν λένε ό,τι τους κατέβει μόνο και μόνο για να πάρουν τα "ευρώπουλα". Ως εδώ καλά. Ο υπότιτλος του βιβλίου, όμως, λέει "Μια ψυχοκοινωνική προσέγγιση" αυτό που θα βρει ο αναγνώστης, όμως, αντί για ανάλυση είναι μια περιγραφή των περιπτώσεων με εκνευριστική επανάληψη της λέξεως "συνομιλητής Α - συνομιλητής Β - συνομιλιτής Γ". Δηλαδή στην αρχή περιγράφει μια ιστορία. Παραδείγματος χάρη: "είμαι μια μάνα που παράτησα την κόρη μου 5 μηνών για να πάω με τον γκόμενο και τώρα η κακούργα η κόρη μου δεν θέλει ούτε να με δει". Η ανάλυση της συγγραφέως είναι "εδώ έχουμε μια μάνα, τον συνομιλητή Α, που παράτησε την κόρη της, συνομιλητή Β, και λέει το παράπονό της στην τηλεπαρουσιάτρια, συνομιλητή Γ, ότι δεν θέλει να την δει. Ο συνομιλητής Α νευριάζει με τον συνομιλητή Β που κοιτάζει άγρια τον συνομιλητή Α και ζητάει βοήθεια από τον συνομιλητή Γ". Νευράκια τσαταλάκια. Στοιχεία βιβλίου: έκδοση 2008, έγχρωμη εκτύπωση, ιλουστρασιόν χαρτί (πολύ καλή ποιότητα).
|