Όπως προδίδει και ο τίτλος είναι μια ψυχαναλυτική ανάλυση του "φαινομένου του χιούμορ" από τον εμπνευστή της ψυχαναλυτικής διεργασίας. Καλό, αλλά λίγο ξεπερασμένο. Έχουν βγει πολλά σχετικά βιβλία (που δεν πατάνε στην ψυχαναλυτική ανάλυση του Freud) έκτοτε και νομίζω ότι δίνουν μια πιο σύγχρονη προσέγγιση. Βέβαια, αν ασχολείσαι με τον κλάδο, δεν μπορείς να αγνοήσεις την ύπαρξη αυτής της μελέτης. Πρέπει να την διαβάσεις οπωσδήποτε. Μαίρη Σ. Στοιχεία του βιβλίου: μετάφραση Ε. Ανδρουλιδάκης (το κείμενο είναι σε ελαφριά καθαρεύουσα). Έτος έκδοσης δεν αναφέρεται, 240 σελίδες, μέτρια προς κακή ποιότητα χαρτιού. Αγοράστηκε το 1989 με 800 δραχμές (2,34 ευρώ) |