ΦΟΒΟΣ ΚΑΝΕΝΑΣ
Φόβος κανένας. Φόβοι πολλοί. Φόβοι μικροί και μεγάλοι. Φόβοι σκοτεινοί. Το συναίσθημα του φόβου το γνωρίζουμε όλοι. Το νέο βιβλίο του Γιάννη Φαρσάρη, χτυπάει την πόρτα, προκαλεί και αναστατώνει. Μέσα από 29 μικροδιηγήματα, που διαβάζονται και ξαναδιαβάζονται απλώνονται οι φόβοι των ανθρώπων. Όχι δεν θα βρείτε απαραίτητα δικούς σας φόβους, ίσως κάποιοι να σας θυμίσουν τις δικές σας σκοτεινές πλευρές.
Μια καλλιτεχνική αντιμετώπιση και παρουσίαση της μουντής καθημερινότητας των ανθρώπων περιγράφεται μέσα από τον εξαιρετικό λόγο του συγγραφέα.
Παραμένοντας στο συναίσθημα αυτό, οι λέξεις που μπορούν να περιγράψουν το βιβλίο είναι ανατριχιαστικά όμορφο. Το βιβλίο κυκλοφορεί και δωρεάν σε μορφή e-book, και είναι από τα λίγα πράγματα που λέμε πως το δωρεάν δεν είναι κακό.
Το βιβλίο μπορείτε να το κατεβάσετε δωρεάν από το link
http://www.openbook.gr/2015/11/fovos-kanenas.html
κυκλοφορεί όμως και σε έντυπη μορφή.
Από το οπισθόφυλλο του βιβλίου
29 μικροδιηγήματα, θραύσματα του παράδοξου, επιχειρούν να υπονομεύσουν οικείες όψεις μιας θλιμμένης πραγματικότητας. με ειρωνεία και λόγο κυνικό, μα και χιούμορ κατεδαφιστικό που ανατρέπει τις βεβαιότητες συνθέτουν έναν λαβύρινθο λογικής και φαντασίας.
Αφηγήσεις πάλλουσες και σκοτεινές, όλες σε πρώτο πρόσωπο, χτίζουν μικρόκοσμους απωλειών και μετά τους γκρεμίζουν. Οι ήρωες των μικρών αυτών ιστοριών είναι ακροβάτες που παραπαίουν μεταξύ ευτράπελου και τραγικού, προκαλώντας έκπληξη και θυμηδία.
|