"Εντυπωσιάστηκα από την καθαρότητα της γραφής, την προσοχή στη λεπτομέρεια, ένα γαστρονομικό πλούτο (...) και άλλα πολλά θετικά στο γράψιμο. Ως "δάσκαλος" επιχαίρω για τον "μαθητή" μου. Περιμένω τη συνέχεια."
Βασίλης Βασιλικός
Ένα μαγευτικό ταξίδι πάνω σε δυο ρόδες που μοιάζει από τις περιγραφές περισσότερο με μυθιστόρημα παρά με την αληθινή πραγματικότητα. Ο συγγραφέας περιγράφει αυτά που βλέπει και ζει και τα βιώματα του είναι τόσο μοναδικά που αν δεν έλεγε από την αρχή πως πρόκειται για ένα πραγματικό ταξίδι θα πίστευες πως διαβάζεις ένα μυθιστόρημα. Οι άνθρωποι που συναντά στο δρόμο του και τα τοπία που περιγράφει μοιάζουν να ξεπηδούν μέσα από λογοτεχνικό κείμενο με ήρωες φιλόξενους και καλόκαρδους έτοιμους να προσφέρουν χωρίς να περιμένουν κανένα αντάλλαγμα παρά μόνο ένα χαμόγελο. Ένα βιβλίο που αφήνει μια αίσθηση πως τελικά υπάρχουν και καλοί άνθρωποι, υπάρχει φιλότιμο, υπάρχει αγάπη για τη φύση και το καλό φαγητό.
Το βιβλίο κυκλοφορεί σε ηλεκτρονική μορφή και μπορείτε να το δείτε, ή να το παραγγείλετε και να σας έρθει στο σπίτι, στο
http://www.public.gr/product/books/greek-books/travel-free-time-sports/travel-guides/o-gyros-tis-mesogeioy-se-dyo-rodes/prod2790048pp/
Νανού Νικολά
Το βιβλίο περιγράφει το road trip, γύρω από τη Μεσόγειο, το οποίο πραγματοποίησε ο συγγραφέας στα 26 του κατά τη διάρκεια ενός gap year.Ο Γιώργος καβαλάει τη BMW 1100GSτου, μόνος και ξεκινάει ένα ταξίδι με πολύ απλό πλάνο: να ταξιδέψει κατά μήκος της ακτής της Μεσογείου, παραμένοντας όσο πιο κοντά στην ακτογραμμή γίνεται.Έξι μήνες και 360000 χλμ. μετά, ο Γιώργος έχει επισκεφτεί τις εξής χώρες: Ελλάδα, Τουρκία, Συρία, Λίβανο, Ιορδανία, Σινά, Αίγυπτο, Ισραήλ, Παλαιστίνη, Κύπρο, Ιταλία, Γαλλία, Μονακό, Ισπανία, Γιβραλτάρ, Μαρόκο...
|