Ένα αποκαλυπτικό βιβλίο για το σχολείο, τους μαθητές και κυρίως τους εκπαιδευτικούς. Το βιβλίο αρχίζει με παρατηρήσεις για τη στάση του εκπαιδευτικού μέσα στην τάξη. Αν «κρυφάκουγε» κανείς τις συζητήσεις που «ανοίγουν» οι μαθητές μεταξύ τους, με τους φίλους τους ή με τους γονείς τους, θα παρατηρούσε ότι οι «μαθητικές κουβέντες» εστιάζονται, κατά κύριο λόγο, στις εμπειρίες και τα βιώματά τους από το σχολικό χώρο. Κι αυτό είναι φυσικό αφού για τα παιδιά το σχολείο αποτελεί ένα άμεσο χώρο εμπειριών μέσα στον οποίο περνάνε ένα σημαντικό τμήμα της ζωής τους. Γνωστοί και από προηγούμενες έρευνες και μελέτες, οι συγγραφείς αποκρυπτογραφούν μιας σειρά εκδοχών της κυρίαρχης εκπαιδευτικής ιδεολογίας για το σχολείο, τον εκπαιδευτικό και το μαθητή.
Στοιχεία του βιβλίου: 332 σελίδες , 13 ευρώ |