Επικό, συναρπαστικό, ...σχεδόν αριστούργημα! Λέω σχεδόν επειδή σίγουρα έχω διαβάσει και καλύτερα βιβλία ...αλλά όχι πάρα πολλά. Το βιβλίο αυτό ακολουθεί την κλασική συνταγή της επιτυχίας: φτώχια, καταφρόνια, περιπέτεια, έρωτας. Μου άρεσε πάρα πολύ και το συστήνω σε όλους. Δ. Φ. (Καλαμάκι) Κομμάτι του βιβλίου: Στην αγκαλιά του, στη σύντομη διαδρομή από την πολυθρόνα στο κρεβάτι, ήλπισα. Όλα τελειώνουν κι ύστερα ξαναρχίζουν, όλα πεθαίνουν για να ξεναγεννηθούν, ήλπισα. Τα χέρια του μ' έγδυναν με ακριβείς κινήσεις, αφέθηκα. Κάτω από τα σκεπάσματα , το γυμνό σώμα του ξάπλωνε με προσοχή πάνω στο δικό μου, το στόμα του ακουμπούσε στο στήθος μου. Δεν μπορούσε να με κοιτάξει, έτσι άνοιξα τα μάτια μου μη πιστεύοντας στις αισθήσεις μου.Στοιχεία του βιβλίου: Μετάφραση Αννα Παπασταύρου, έκδοση:2005, πρωτότυπη έκδοση: 1998, 726 σελίδες |