Το ότι το βιβλίο είναι καλύτερο από την ταινία, ε! αυτό ήταν αναμενόμενο. ’μα έχεις δει και την ταινία, τότε είσαι σίγουρος.
Το "κορίτσι με το τατουάζ" είναι από τα βιβλία με αστυνομική - ντεντεκτιβίστικη περιπέτεια που είτε θα σου αρέσει πολύ είτε που δεν θα σου αρέσει καθόλου. Δεν έχει μέση κατάσταση. Για παράδειγμα η γυναίκα μου ξετρελάθηκε, εμένα ...δεν με ενθουσίασε. Αλλά έτσι δεν γίνεται με την τεχνη; ...μπα! Τα αριστουργήματα αρέσουν στη συντριπτική πλειοψηφία.
Τέλος πάντων, όπως και να έχει, σας προτείνω ΠΡΩΤΑ να διαβάσετε το βιβλίο και μετά να δείτε την ταινία (όπως έκανε η γυναίκα μου) και όχι το αντίθετο (όπως έκανα εγώ).
Περιγραφή:
H Χάριετ Βάνγκερ εξαφανίστηκε πριν από τριάντα έξι χρόνια κατά τη διάρκεια ενός καλοκαιρινού φεστιβάλ στο σουηδικό θέρετρο Χέντεμπι. Παρά τις έρευνες της αστυνομίας, δε βρέθηκε ποτέ κανένα ίχνος της δεκαεξάχρονης κοπέλας. Το έσκασε; Έπεσε θύμα απαγωγής; Ή δολοφονίας; Κανείς δε γνωρίζει: η υπόθεση έκλεισε κι όλοι ξέχασαν τις λεπτομέρειες. Όλοι, εκτός από το θείο της Χάριετ, τον Χένρικ Βάνγκερ, έναν ηλικιωμένο βιομήχανο, που έχει βάλει σκοπό της ζωής του να λύσει το μυστήριο προτού πεθάνει. Στους τοίχους του γραφείου του υπάρχουν σαράντα τρία κορνιζαρισμένα λουλούδια. Τα επτά πρώτα ήταν δώρα από την ανιψιά του. Τα υπόλοιπα έφταναν ανώνυμα κάθε χρόνο στα γενέθλιά του.
Δ. Π.
Στοιχεία του βιβλίου: έκδοση του 2009, 672 σελίδες, αγοράστηκε 20 ευρώ
|