Διαβάζοντας αυτό το βιβλίο σκέφτηκα: να δεις αυτός που διάβασε το "γλάρο Ιωνάθαν" και θα είπε από μέσα του "βρε δεν κάνω κι εγώ το ίδιο να κονομήσω; Σιγά το δύσκολο. Ας το κάνω με καμήλα, όχι, με γάιδαρο που είναι και υπομονετικός. Μπα! Και πώς θα πετάξει; Ας το κάνω με βάτραχο που πηδάει κιόλας". Και αν δεν το σκέφτηκε έτσι, τότε σίγουρα κάπως έτσι. Η ιστορία ενός βάτραχου που δεν ήταν όπως όλοι οι άλλοι βάτραχοι και άλλες κοινοτυπίες. Περνάει και μερικά κακά παραδείγματα (μην παλεύεις - αφέσου στο ρεύμα) και τέτοια. Φίλοι μου των 20 ετών ενθουσιάστηκαν παρ' όλα αυτά. Αν δεν έχεις διαβάσει τίποτα καλύτερο θα το βρεις καλό. Μάριος Φ. (Κολωνάκι) Στοιχεία του βιβλίου: μετάφραση Μάγδα Καραβιώτη, έκδοση 2009, πρωτότυπη έκδοση 2006, 96 σελίδες, υποτυπώδης εικονογράφηση για να γεμίσουν οι σελιδες. Αγοράστηκε 9 ευρώ το 2009 |